Co stoi na przeszkodzie?

  2017-08-26  

Informacja Klubu Sportowego "Wieczysta" Kraków

W związku z artykułem p. Dawida Serafina pt. "Klub zniknie z piłkarskiej mapy Krakowa?", który ukazał się na portalu Onet.pl i związanymi z nim komentarzami, pragniemy przedstawić stanowisko naszego Klubu.

W 1985 roku ówczesny Urząd Dzielnicowy Kraków-Śródmieście wydał decyzję, na mocy której oddaje Klubowi w wieczyste użytkowanie na okres 99 lat tereny, na których społecznie na przełomie lat 70 i 80 - ych wybudowano obiekt sportowy w obecnym kształcie. Należy przy tej okazji zaznaczyć, że wcześniej nasz Klub poniósł koszty związane z wykupem gruntów na rzecz Skarbu Państwa (fragmenty decyzji publikujemy poniżej), które dzięki temu mogły być później komunalizowane i stać się terenami gminnymi. Tak więc paradoksalnie to Klub walnie przyczynił się do własności gminnych tych terenów.

Od ponad 20 lat Klub Sportowy Wieczysta czyni starania w celu uregulowania tytułu prawnego do terenów na których znajduje się obiekt sportowy, czyli m.in. wykonania powyższej decyzji.

Obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia na miarę swoich czasów w tej części Krakowa, to ambitny cel jaki w wyniku historycznych doświadczeń (czwarta z kolei lokalizacja) postawili sobie założyciele i budowniczowie w latach 70-ych z nadzieją stabilizacji dla przyszłych pokoleń sportowych. W związku z tym, będąc wiernymi celowi jego twórców, mamy moralny obowiązek oraz powinność kontynuowania i wypełnienia szczytnego celu swoich poprzedników. Dlatego też dążyliśmy i dążymy do zawarcia racjonalnego porozumienia, aby obiekt służył przez następne dziesięciolecia mieszkańcom Dzielnicy i Miasta, wpisując i wpasowując się w temat aktualizacji Strategii Rozwoju Krakowa 2030 z lutego br., do lektury której zachęcamy wszystkich zainteresowanych.

Chcemy przy tej okazji wyraźnie podkreślić i zapewnić, że najważniejszym celem Klubu zawsze było przeznaczenie użytkowanych terenów na cele sportowe jako kontynuacja wizji obiektu jego założycieli, ale tym razem na miarę XXI wieku - jako stabilne źródło finansowania oparte na dużym potencjale obiektu i terenów w tej części miasta. Klub nigdy nie brał pod uwagę sprzedaży terenów na cele deweloperskie. Sprzyjający temu celowi jest również zatwierdzony od 2013 roku Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego "Mogilska-Chałupnika", w którego powstawaniu Klub brał czynny udział.

Mniej zorientowanych informujemy, że pomimo trudnej sytuacji Klub jako jeden z niewielu utrzymuje dziewięć drużyn w ośmiu grupach wiekowych, a w tym sezonie drużyny juniorów starszych i młodszych uzyskały awans do I ligi, drużyna seniorów uzyskała awans do klasy okręgowej rozgrywek MZPN Kraków, a pozostałe drużyny rywalizują w swoich grupach wiekowych w pierwszych ligach.

Obecnie prowadzone są rozmowy z naszymi wierzycielami w celu rozwiązania problemów finansowych, które w połączeniu z porozumieniem dotyczącym tytułu prawnego do gruntów dadzą możliwość systematycznego wychodzenia z kryzysowej sytuacji.

Informujemy jednocześnie, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zarząd stowarzyszenia odpowiada własnym majątkiem za długi stowarzyszenia. (ustawa "Ordynacja podatkowa")

W imieniu Zarządu Klubu
Prezes Artur Cybulski


Podziel się tą wiadomością: